Baranek wielkanocny z masy solnej

Lepienie z masy solnej jest bardzo przyjemne i lubi je większość dzieci. Można z niej tworzyć rozmaite dekoracje, w tym także ozdoby wielkanocne. Pokażemy jak krok po kroku zrobić bardzo łatwego baranka.
  • pół szklanki mąki
  • pół szklanki soli
  • 1/4 szklanki wody
  • wyciskarka do czosnku
  • wykałaczka
  • patyczek do szaszłyków
  • farbki
"Maleńki baranek, co ma złote różki,
pilnuje pisanek na trawie z rzeżuszki.
Kiedy nikt nie widzi, chorągiewką buja
i beczy cichutko: Wesołego Alleluja!"
Nasz baranek może być ozdobą nie tylko doniczki z kwiatkiem, ale także wielkanocnego koszyka. Zobaczcie sami, że jego przygotowanie jest proste, a tworzenie runa dla baranka sprawi dziecku wiele radości.

KROK 1 - przygotowanie masy solnej

baranek z masy solnej - krok po krokuZ mąki, soli i wody przygotowujemy masę solną. Odrywamy kawałek o formujemy kulkę, którą następnie spłaszczamy. Za pomocą wyciskarki do czosnku tworzymy owcze futro (końcówki dociskamy do brzuszka np. wykałaczką).

KROK 2 - baranie futerko

futro owcy z masy solnejU dołu brzuszku przyklejamy dwa niewielkie wałeczki. Część na brzuszku pokrywamy futrem.

KROK 3 - głowa wielkanocnego baranka

głowa baranka z masy solnejZ masy solnej formujemy małą kulkę, delikatnie ją spłaszczamy, by powstał owal. Lepimy dwa małe wałeczki i przyklejamy w miejscu uszu. W środku każdego z nich robimy małe wgłębienie. Z kolejnych dwóch wałeczków kręcimy rogi i doklejamy je na wierzchu. Na środku doklejamy odrobinę futerka, które zamaskuje niedoskonałości w miejscu łączenia elementów. Wykałaczką możemy zrobić wgłębienie w miejscu buzi.

KROK 4 - mocowanie patyczka

baranek wielkanocnyGłowę przyklejamy do tułowia. U dołu wbijamy patyczek do szaszłyków. Całość odkładamy na kilkanaście godzin do wyschnięcia.

KROK 5 - malowanie baranka

baranek z masy solnejDo malowania figurek z masy solnej nadają się farbki akrylowe, ale i farbki plakatowe nie są najgorsze.
Artykuł "Baranek wielkanocny z masy solnej"
znajdziesz w:

Inne podobne prace

Nietypowe doniczki ozdobne na Wielkanoc

Wielkanocne ozdoby na stół nie zawsze muszą mieć postać pisanek czy baranków. Spróbujcie zrobić własne, bardzo kolorowe doniczki na rzeżuchę.

Kurka - proste origami

Origami nie zawsze jest trudne. Dziś wersja dla przedszkolaków.

Kurza ferma

Zabawa idealna na dzielny poranek, tuż po zjedzeniu pysznej jajecznicy.