Karnawałowy strój klauna - uśmiech gwarantowany!

Śmiech to zdrowie, a z takim klaunem na pewno bez śmiechu się nie obędzie. Wykonanie stroju jest dość czasochłonne, ale koszt niewielki i uśmiech dziecka bezcenny.
 • niepotrzebne (za małe lub za duże) spodnie
 • szeroka tasiemka elastyczna (na szelki)
 • kawałki filcu (na koła i muchę)
 • gładka koszulka
 • papierowa czapeczka urodzinowa
 • włochaty szal lub kolorowa bibuła karbowana
 • kulka styropianowa lub piłeczka do ping
 • ponga
 • czerwona farbka
 • cienka gumka
 • farbki do malowania twarzy (lub kredki)
 • igła, nici
"Na rynku piękne przedstawienie,
występuje cyrk na scenie.
Podskakuje klaun niebieski,
biegną tresowane pieski.
Kozy, zebry oraz słonie,
pajacowi dzwoni dzwonek.
Baletnica zerka z liny
i zabawne stroi miny.
Magik mocno laską trąca
i z cylindra ma zająca.
Oj, udana to zabawa!
Dla artystów wielkie brawa."
Do przygotowania stroju warto wykorzystać gotowe materiały, które znajdziemy u siebie w domu. Ze starych ubrań możemy wyczarować naprawdę sporo (i to bez umiejętności krawieckich).

KROK 1 - przygotowanie włosów klauna

szablon na włosy klaunaNajłatwiej jest kupić włosy gotowe. Nasze powstały z kupionego w sklepie z odzieżą używaną (za 3 zł) szalika. Jeśli jednak nie dysponujemy podobnym materiałem, można zrobić je z kolorowej bibuły karbowanej. Gdy włosy chcecie stworzyć tak jak my, musicie zacząć od przygotowania szablonu.

KROK 2 - jak uszyć włosy?

włosy klauna z szalikaZ materiału wycinamy podwójnie kształt "czapki". Zszywamy ją dobrze. Przy wykorzystaniu szalika jest to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku mógłby zacząć się pruć. Jeśli wykorzystany materiał nie jest elastyczny warto u dołu wszyć cienką gumkę.

KROK 3 - mucha dla klauna

mucha klaunaDo przygotowania muchy musimy wyciąć sporej wielkości prostokąt z filcu (lub innego materiału) i złożyć go na pół. Zszyć go, a tuż przed całkowitym zaszyciem wypchać go ścinkami materiału. Nie można wypchać go jednak zbyt mocno.

KROK 4 - gotowa mucha

gotowa mucha klaunaNastępnie trzeba wyciąć mniejszy prostokąt z filcu w innym kolorze i przełożyć go przez środek przygotowanej muchy. Zszyć ciasno i gotowe. Muchę będziemy mocować do koszulki za pomocą agrafki.

KROK 5 - nos klauna

nos klauna z kulki styropianowejNos przygotowaliśmy z kulki styropianowej. W tym celu żłobimy w niej jak najdokładniej wgłębienie. Musi ono pomieścić nosek dziecka i pozwolić mu przy tym swobodnie oddychać. Nos można zrobić także z piłeczki do ping-ponga albo po prostu namalować.

KROK 6 - gotowy nos

Kulkę malujemy (tylko na zewnątrz) czerwoną farbą. Po dwóch stronach robimy dziurki za pomocą szpilki i przeciągamy przez nie gumkę, dzięki której nos będzie można wygodnie założyć.

KROK 7 - spodnie dla klauna

spodnie klaunaNie namawiamy do uszycia własnych spodni, a jedynie podkolorowania tych, jakimi dysponujemy. My użyliśmy za duże, zniszczone spodnie. Doszywamy do spodni różnej wielkości koła powycinane z filcu. Dobrze, jeśli koła są w różnych kolorach.

KROK 8 - szelki

Do zrobienia szelek wykorzystaliśmy szeroką elastyczną tasiemkę. Dzięki niej spodnie nie spadają, a dodatkowo wyglądają bardziej zabawnie. Przyszywamy ją na stałe do spodni.

Dodatki

Do przygotowania stroju wykorzystaliśmy także gładką czerwoną koszulkę (która wciąż nadaje się do noszenia), kapcie, do których doszyliśmy pompony i kredki do malowania twarzy oraz papierową czapeczkę urodzinową.    
Artykuł "Karnawałowy strój klauna - uśmiech gwarantowany!"
znajdziesz w:

Inne podobne prace

Maski karnawałowe, czyli różne pomysły na świetną zabawę

Bal karnawałowy bez przebrania nie jest prawdziwym balem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, nadszedł czas na przygotowanie własnej maski karnawałowej.

Bajka o Czerwonym Kapturku - teatrzyk kukiełkowy

Każde dziecko prędzej czy później spotyka się z twórczością Perraulta i postacią Czerwonego Kapturka. Choć półki z literaturą dziecięcą się uginają, to po klasykę sięga prawie każdy. Może zobaczmy, czy naszym dzieciom odpowiada standardowa wersja?

Prawie Hello Kitty - maska na bal

Czy ktoś z Was nie słyszał jeszcze o Hello Kitty? Jeśli tak, to poczekajcie aż Wasze dziecko pójdzie do przedszkola. Wtedy wszystko stanie się jasne. :)