Różne ptaki z rolek po papierze toaletowym

Osobom, które jeszcze nie próbowały tej sztuki, trudno sobie wyobrazić, jak duży potencjał drzemie w rolkach po papierze toaletowym. Dla przykładu pokażemy dziś ptactwo, ale gwarantujemy, że z rolek można stworzyć prawie wszystko.
  • 4 rolki po papierze toaletowym
  • dwustronne kartki papieru kolorowego
  • arkusz gładkiej bibuły w dowolnym kolorze
  • ruchome oczka
  • nożyczki, klej
"Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.
Proszę, niech każdy nastawi aparat,
Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad:
Po pierwsze - w sprawie,
Co świtem piszczy w trawie?
Po drugie - gdzie się
Ukrywa echo w lesie?
Po trzecie - kto się
Ma pierwszy kąpać w rosie?
Po czwarte - jak
Poznać, kto ptak,
A kto nie ptak?
A po piąte przez dziesiąte
Będą ćwierkać, świstać, kwilić,
Pitpilitać i pimpilić
Ptaszki następujące:

Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak [...]"
Julian Tuwim

KROK 1 - korpusy ptaków

zabawy z rolką po papierze toaletowymKażdą z rolek oklejamy papierem w innym kolorze (bociana biały, pawia niebieskim lub fioletowym, sowę pomarańczowym lub brązowym i papugę dowolnym). By dobrze okleić rolkę trzeba wyciąć pasek papieru szerszy od rolki, owinąć ją, po czym wystającą część (na górze i na dole) gęsto ponacinać. Nacięcia podkleić do środka.

KROK 2 - przygotowanie pawia

paw z rolki po papierze toaletowymOgon pawia robimy z gładkiej bibuły. W tym celu wycinamy dość szeroki prostokąt i zwijamy go w drobną harmonijkę. Możemy przykleić do niego kilka kółek z bibuły w innym kolorze. Z kawałka czarnego papieru wycinamy trzy paseczki, do ich końców przyklejamy zwinięte kuleczki bibuły - będzie to czubek na głowie pawia. Z pomarańczowej kartki wycinamy mały dziób.

KROK 3 - przygotowanie bociana

bocian z rolki po papierze toaletowymZ białej kartki wycinamy dwa skrzydełka, ich końce kolorujemy czarną kredką. Wycinamy także ogon bociana. Z pomarańczowej kartki robimy długi, wąski stożek i podklejamy go dobrze. Z tej samej kartki wycinamy długie i chude nogi bociana.

KROK 4 - przygotowanie sowy

sowa z rolki po papierze toaletowymDla sowy najważniejsze są oczy: z białej kartki wycinamy dwa niewielkie kółka i nacinamy je gęsto dookoła. Dodatkowo z brązowego papieru wycinamy skrzydła i uszy (małe prostokąciki ponacinane gęsto). Z pomarańczowej kartki wycinamy malutki dziób i szpony sowy.

KROK 5 - przygotowanie papugi

papuga z rolki po papierze toaletowymZ kolorowych papierów wycinamy skrzydła i trzy pióra na czubek głowy. Z pomarańczowej kartki wycinamy dziób (i ewentualnie nóżki).

Uwaga

Na koniec pozostaje posklejanie przygotowanych elementów i doklejenie ptakom ruchomych oczek. Gotowe!  
Artykuł "Różne ptaki z rolek po papierze toaletowym"
znajdziesz w:

Inne podobne prace

Witraż na Walentynki, czyli niecodzienna dekoracja pokoju

Jest wiele metod przygotowywania witraży domowym sposobem. Prezentujemy najłatwiejszy, jednostronny witraż z papieru w kształcie serca, idealny na Walentynki.

Przedłużenie ręki, czyli co zrobić, by sięgnąć nieba

Ten sprzęt docenią z pewnością rodzice najmniejszych Smyków, zwłaszcza tych, które nie odstają jeszcze wiele od ziemi, a już czują się prawie dorosłe. Przedłużenie ręki da dzieciom możliwość samodzielnego włączania i wyłączania światła.

Babcia w kwiecistej sukni

Choć babcie na ogół noszą stonowane rzeczy, nasza dziś zaszalała i ubrała się dość wiosennie. W końcu babcia to jedna z większych radości wnucząt.